|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 06.11.2017; 08:22
-Te, Ślimek, a prowda to, że dyrechtorowi ze wodociagów jeszcze wiynksze rogi urosły niż nom?
- A no prowda, i ponoć skuli tego te KAŁUŻE na wodociagowej se jedzie łoboczyć. Liczy pewnie na to, że jak je koże zasypać, to mu łone łodpadnom, naiwniak sniego; bydzie musioł bez całe lato w czopce.
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 06.11.2017; 08:25
- ...Jak tyn leśnik z Kobióra? Co tyż tak mo?
- Gynał.
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 06.11.2017; 08:27
- ...I tyn wójt stamtąd, co tyż tak mo, ale łon mo peruka, to czopki niy musi.
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 06.11.2017; 08:30
- A proboszcz ze Kobióra/
- Łon ich wszystkich przeświynci.
- Ślimek, ty to mosz wiedza! Gynal jak te wszystkie ślimoki co sie tu wpowiadajom.
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 06.11.2017; 08:33 - "Tona" mosz na myśli?
- A skond, łon jest inszej rasy. Pies to bydzie abo co.
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 06.11.2017; 08:37
- Że niby tak szczeko?
- Niyy, że goni te zajonce, co de facto ślimokami som. No wiysz, tych naszych braci goni, gizd jedyn siaroński!! Biydne teślonskie ślimoki.
Te gorolskie sie majm duzo lepij: tam ni majom takigo psa!
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 06.11.2017; 08:45 Szkoda przyjdzie w pożytek?
Przyjechała brygada śląskich ślimoków,
nad kobiórską kałużę oni przyjechali;
pogadali, podyskutowali, zdjęcia porobili,
na końcu się tam na tym wodociągu pobili
Wielka szkoda, że się w niej nie potopili.
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 06.11.2017; 08:48
Ok, ponton naprawiony, mogę płynąć dalej.
Ku następnej kałuży /10 m dalej./
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 30.05.2024; 09:14 Do tegoż wątku założonego jeszcze w sierpniu 2017 roku, a więc prawie 7 lat temu /słownie: siedem/ - dopiszmy i taką wiadomość z ostatnich dni:
- Pan Prezydent RP - dr Andrzej Duda - NIE PODPISAŁ ustawy sejmowej, która pozwalałaby zaliczyć naszą /NASZĄ!/ gwarę śląską do języków regionalnych i etnicznych - otwierając tym samym, jak sądzę - istną "puszkę Pandory", z której węże rozmaite wypełzają.
Zauważcie, że gdziekolwiek są wojny domowe na naszej planecie, podczas których ginie masa ludzi i niszczony jest ich majątek trwały - tam swój początek biorą one zazwyczaj z innego według mniemania wywrotowców porządku i pokoju /typu naszego KOGUTA/ - z innego języka i kultury właśnie /vide: była Jugosławia, b. ZSRR/komunistyczna Rosja itd.
Zaczyna się na ogół od podkreślenia odrębności ich języka i kultury, tradycji, co jakoby ma uprawniać ich do zaliczenia w poczet mniejszości narodowych etnicznych, a kończy na autonomicznych aspiracjach, a nawet od chęci wcielenia się w granice państwa bogatego, dzięki któremu w ogóle przetrwali i mają to co mają...
Może to i dobre dla nich, lecz niestety ze względu właśnie na owo ryzyko dochodzenia do tego celu choćby po nomen omen - trupach, a to ze względu na prawdopodobne liczne ofiary tej wewnętrznej wojny, czego nigdy wykluczyć nie można, pomimo XX - XXI wieku, jak w tej Jugosławii stosunkowo niedawno, a ostatnio to mamy w Ukrainie, gdzie do aktów ludobójstwa nawet dochodziło i kompletnego zniszczenia infrastruktury i substancji materialnej w postaci budynków mieszkalnych.
TO PO CO NAM TO?
Brawo Panie Prezydencie RP Andrzeju Duda!
Brawo - za tę próbę nie pójścia drogą króla Krzywoustego, co potem z takim trudem na powrót JEDNOCZENIA państwa polskiego podjąć musiał, najpierw - nie uwierzycie - król czeski Wacław II, a po nim - nasz król Władysław Łokietek.
Aspiracje Ślązaków /takich to, jak tu opisani są na tym wątku - na przykładzie doprowadzenia do olbrzymiego zniszczenia odcinka drogi technologicznej pod Kobiórem /ziemia pszczyńska!/ i Tychami - dla ponad 25km wodociągu, która tym samym dla państwa STRATEGICZNĄ jest, ze względu na ważność tej inwestycji, mającej na celu ZAPENIENIE WODY PITNEJ DLA całej niemal AGLOMERACJI ŚLĄSKIEJ - te aspiracje ich, mimo tego - nie są tak całkiem przekreślone, albowiem Pan prezydent RP skierował tę KONTROWERSYJNĄ jak dla mnie Ustawę ponownie do Sejmu.
Wniosek końcowy:
- nauczcie się, Ślązacy, najpioerw szanować i dbać o powierzony wam majątejk narodowy /j.w./, a potem marzcie o swojej odrębności kulturowej, bo na razie to kieosko mi się ona jawi, że by ni powiedzieć: pracowitych i dbałych ludzi hańbi; TRZYDZIEŚCI LAT CZEKAĆ I PRISOĆ O NAPRAWĘ DANEJ WAM W PREZENCIE PO STARYM USTROJU DROGI - TO NAPRAWDĘ ZA DUŻO!! Za dużo na to by wam cokolwiek też w prezencie ofiarować od reszty Polski!
Macie i tak wiele od Niemców, a i o to tak do końca Również ZADBAĆ NIE POTRAFILIŚCIE /Paleja!/, WIĘC O CO CHODZI - JESZCZE?!
Guzik z pętelką , za tę drogę PRZEZ TRZYDZIEŚCI LAT nie naprawioną na waszej śląskiej ziemi, było nie było, tak że wam to nic nie warto w prezencie dawać, bo nie potraficie o to zadbać, Ślązacy.
Prawdziwy Ślązak nie niszczy niczego.
To moja zemsta i pomsta za to.
Polskę szanować i o nią dbać POWINNIŚCIE!
I o to, co w prezencie
od poprzednich pokoleń otrzymaliście!
Tymczasem, jak widzimy -
tak nie czynicie:
zaniedbujecie infrastrukturę ważną,
ba, odseparować się od Polski jakby chcecie!
Pomalutku, po cichutku,
kroczek za krokiem,
najpierw mniejszość narodowa, etniczna,
a na końcu może i wojenka pod naszym bokiem.
Lecz to nie tylko ta droga, opisana na tym forum,
opisanych tu więcej przykładów na nim
na łamanie jakby prawa, co czyni je martwym,
a nawet.. para nazistowskim!!
Jak to karanie wszystkich za jednego,
gdy np. dziecko odpad omyłkowo nie do tego,
a dop niewłaściwego pojemnika wyrzuci,
wówczas karanI SĄ wSZYSCY za tego jednego!
Jak u nazistów to było,
bo też wtedy za jednego -
cała wieś była karana, jak to obecnie -
tez WSZYSCY za tego dzieciaka biednego.!
I nikt ze Ślązaków na to nie zwróci uwagi,
płacą wszyscy potulnie, jak jakie niemyślaki,
miast zwrócic uwagę urzednikom na ich błąd -
zachowują się, jak te ślimoki...
I jeszcze by chcieli swoją godkę
za coś specjalnego mieć,
jakby to z godki dało się wyżyć,
tu trzeba o rozum więcej dbać !
I używać go, gdy nękają nas głupole,
co by niechlubną historię przywrócić nam chcieli,
tymczasem tu, z tej slaskiej strony... zupełnie NIC,
poddawać sie jej, byle POGODAĆ se umieli.
No to mocie... macie, na coście zasłużyli,
leniwe i niemrawe lązoki;
jak porobicie, co porobić trzeba - wtedy i śląsko godka
objawi światu żeście PRAWDZIWE ŚLĄZOKI.
/30 V 2024r., ton, z oślej ławki z kąta na pless.pl-forum/
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 30.05.2024; 09:28 Ażby to skrócić - w krótszej formie to samo niecierpliwcom przekażę:
/Dla tegoż wątku z VIII 2017r.: "Czy Ślązacy to..." ,. tu, w związku z nie[odpisaniem przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę - ustawy sejmowej o uznaniu gwary śląskiej za odrębny język regionalny i etniczny, gdyż wg uznanych według językoznawców - jest ona, ta gwara, jedynie odmienną częścią języka polskiego, taka jak góralska itd.
Na tę okoliczność podsumowałem ten casus rymami /bo naprawdę po tak długim czasie mojej tu walki o naprawę drogi wodociągowej pod Pszczyną i Tychami - to aż kataru idzie dostać/:
Prawdziwy Ślązak nie niszczy niczego.
To moja zemsta i pomsta za to.
Polskę szanować i o nią dbać POWINNIŚCIE!
I o to, co w prezencie
od poprzednich pokoleń otrzymaliście!
Tymczasem, jak widzimy -
tak nie czynicie:
zaniedbujecie infrastrukturę ważną,
ba, odseparować się od Polski jakby chcecie!
Pomalutku, po cichutku,
kroczek za krokiem,
najpierw mniejszość narodowa, etniczna,
a na końcu może i wojenka pod naszym bokiem.
Lecz to nie tylko ta droga, opisana na tym forum,
opisanych tu więcej przykładów na nim
na łamanie jakby prawa, co czyni je martwym,
a nawet.. para nazistowskim!!
Jak to karanie wszystkich za jednego,
gdy np. dziecko odpad omyłkowo nie do tego,
a dop niewłaściwego pojemnika wyrzuci,
wówczas karanI SĄ wSZYSCY za tego jednego!
Jak u nazistów to było,
bo też wtedy za jednego -
cała wieś była karana, jak to obecnie -
tez WSZYSCY za tego dzieciaka biednego.!
I nikt ze Ślązaków na to nie zwróci uwagi,
płacą wszyscy potulnie, jak jakie niemyślaki,
miast zwrócić uwagę urzędnikom na ich błąd -
zachowują się, jak te ślimoki...
I jeszcze by chcieli swoją godkę
za coś specjalnego mieć,
jakby to z godki dało się wyżyć,
tu trzeba o rozum więcej dbać !
I używać go, gdy nękają nas głupole,
co by niechlubną historię przywrócić nam chcieli,
tymczasem tu, z tej śląskiej strony... zupełnie NIC,
poddawać się jej, byle POGODAĆ se umieli.
No to mocie... macie, na coście zasłużyli,
leniwe i niemrawe lązoki;
jak porobicie, co porobić trzeba - wtedy i śląsko godka
objawi światu żeście PRAWDZIWE ŚLĄZOKI.
/Z cyklu: Zemsta słodką jest./
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 30.05.2024; 11:17 Tak, ze gdyby to było Moje państwo lub królestwo, to -
wszyscy za to odpowiedzialni za to zniszczenie
i tak długi okres oczekiwania i proszenia się o naprawę -
siedzicie i płacicie za każdy
dalszy powiększony metr jej zniszczenia
w ciągu tego ponad trzydziestoletniego już okresu
trwania tego śląskiego marazmu i olejstwa
dla majątku narodowego polskiego!!
Z własnej, prywatnej kieszeni za to płacilibyście!
Co za śmieszność i skandal dla państwa, by szukać jakichś obcych szpiegów wśród swoich obywateli, co by Polsce nam i Polsce szkodę jaką nie wyrządzili, gdy tymczasem tu od lat opisuje się zbrodnię gospodarczą i nikogo to nie wzrusza...!
Czy to jeszcze państwo prawa i troski o swój narodowy majątek aby?
Śmiem w to wątpić, dopóki winni tegoż nie znajdą się tam, gdzie powinni!
Ostatnio w wątku pt.: Nasze przemyślenia i refleksje - zdziwiłem się mocno faktem, iż nawet marszałek województwa Śląskiego pochodzący z Tychów i były radny tyski - także tą zbrodnią się nie wzruszył i nic skutecznego nie zrobił, by tę strategiczną dla gospodarki państwa drogę naprawić i uczynić w pełni użyteczną
, co ma również jak sadze wielkie znaczenie dla obronności, wszak jest ona tam zaznaczona na ich mapach jako zapewne w pełni przejezdna nawet dla kuriera na rowerze... To co w takim razie tyska jednostka wojskowa..., też miała to gdzieś, że droga jest, ot, chociażby dla WOTu zrujnowana...?
Ach, ten Putn, ten Putin, ile on nam, Polsce i ŚLĄSKOWI SZKODY NAWYRABUIAŁ, TAK ZNISZCZYĆ NAM DROGĘ STRATEWGICZNĄ, CWANIAK JEDEN - SKUTECZNY JEST W TEJ WOJNIE HUBRYDOWEJ, MGO Z NASZYCH ON TAM ZANAGAŻOWAŁ W TAKIM RAZIE, NO NO - PO EFEKTACH TO WIDAĆ - KOGO!
/Z cyrku..., pardon - z cyklu: Śmieszne państwo czy podpadnięty państwu polskiemu Śląsk?/.
Brawo, Panie Prezydencie Andrzeju Duda - za niepodpisanie ustawy o języku śląskim, a niech się najpierw nauczą dla Polski pracować -solidnie i sumiennie, a nie w jakby ramach wojny hybrydowej!
Ślimoki jedne!
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 30.05.2024; 11:30 Teraz, to posłowi Kohutowi nic innego nie wypada, by tę śląską hańbę zmyć, jak wziąć łopatę i wraz z winnymi tego stanu rzeczy, także milczkami - kałuże tam zasypać i drogę naprawić -
- PRZYWRACAJĄC JĄ po tych ponad trzydziestu latach rujnowania jej tam - DO STANU TAKIEGO, JAK KIEDYŚ ODDANĄ NAM ONA BYŁA!
pOKAŻESZ pAN WTEDY POLAKOM I POLSCE, ŻEŚ PRAWDZIWY PATRIOTA polski, a nie tylko aspirant do nie wiadomo na końcu czego, niczym w tej Jugosławii byłej czy innych miejscach na kuli ziemskiej, gdzie wojny secesyjne liczne z tego powodu były i są i jeszcze, że jednej więcej nam tu nie trzeba. Do dzieła!
Pozostałych kibiców tejże zbrodni - również możesz zabrać ze sobą, bo tak samo pokpili sprawę jak i swoich obowiązków i powinności.
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 30.05.2024; 11:49 Poza tym - czekam na kolejną komisję w tej sprawie zbrodni gospodarczej na infrastrukturze strategicznej.
No, chyba ze NIK wcześniej się za to weźmie, do czego jest powołany, a na komisji onej stawać nie chce.
Porządek czy ruina Polsce?
Porządek w Polsce musi być.
I gospodarność również!
Panie Prezydencie - JEDNAKĄ MIARĄ
każdego szkodnika Polski mierz!
Nie ma to czy tamto,
a to znaczy ni mniej ni więcej,
jak tylko to, iż szkodnicy, to mogą być
nie tylko obcy, ale i swoi, zbadać to zechciej...
I nie tylko wojny zrujnować nasz majątek
narodowy, mogą, lecz i ci szkodnicy owi
brać czym prędzej się za nich,
a choćby po trzydziestu latach, to pokazać narodowi!
Inaczej pomyśli on sobie, jak się tak zastanowi -
iż już tu nikomu na tej Polsce nie zależy,
jak tyko na łapaniu pcheł, czyli szpiegów,
Polska zaś i wszystko co w niej cenne - zrujnowane leży!
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 30.05.2024; 12:26 To naprawdę wstyd i skończone draństwo, by rękami polskich /śląskich/ urzędników doprowadzić do czegoś takiego i jak widać - wcale nie trzeba do tego obcych wrogów, jeśli nasi tak rujnować Polski majątek potrafią!!
Wstyd, lecz oni to nawet tego wstydu nie mają, co nasi urzędnicy, w tym samorządowcy - nie wstyd im przed przyjaznymi obcymi - gośćmi naszymi tutaj, na tej pszczyńsko-tyskiej ziemi, jak Włochów, Ukraińców itd., a którzy tak samo tę trasę przemierzają i widzą to śląskie "gospodarowanie".
Za niedługo znajdę się TAM i wezmę się z Tamtej Strony ZA WSZYSTKICH TYCH OLEWACZY POLSKI!! A KARA BĘDZIE STRASZNA!
U Boga zrozumienie znajdą jedynie ci, co UMOŻLIWIAJĄ przynajmniej to wyświetlanie tej polskiej i śląskiej hańby i nieróbstwa, CO POLSKĘ NISZCZY!
/OK, dopiłem, fusy jeno zostały./.
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 30.05.2024; 12:35 /Zrozumienie, a może i nagroda za to - umożliwianie nam ze strony tego portalu-forum wyświetlania zła, nie tak jak to było na Tycach, że takiego po prostu zbanowali, jak ten potłuczony termometr, co pacjentowi wysoką temperaturę wskazywał, dranie jedne!. A dziś - gdzie są? A, zapomniałbym, że wielu kocha takich, bo mają icH za swoich - TAKICH SAMYCH!/.
Z cyklu: Zmierzły dziadek na topie /ja, Hanysku - na nachtopie też.
Ale wkrótce żarty się skończą i pozostanie im tylko deska.
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 30.05.2024; 14:04 Ale naprawdę, żeby uniemożliwić takiemu inwalidzie na wózku, powiedzmy, przejażdżkę także tym zrujnowanym odcinkiem swoją ulubioną trasę rowerową, przemierzaną kiedyś, gdy był jeszcze zdrowy, wspólnie z rodziną, co za tzw. wrednej, ba - przewrednej dla tych obecnych - , komuny, było możliwe - to naprawdę okropność, co to za ludzie od jakiegoś czasu nami rządzą i tak nas urządzają!
To dotyczy nie tylko odcinka pszczyńskiego pod Kobiórem, ale i tyskiego, od mostku poczynając!
Gdy kiedyś, ze dwadzieścia lat temu - jakaś niemiecka bodajże firma coś tam uszczelniała i konserwowała w tym wodociągu na tym właśnie odcinku j.w. tyskim - o, to raz dwa - w trzy dni miasto potrafiło według jej żądania ten odcinek naprawić, że nawet z talerzem zupy byś przejechał-a.
Firma niestety robotę skończyła, od tego czasu powstało szereg szerokich i głębokich kałuż i zniszczeń, ale to nic, bo to tylko Polacy...
No, ale co szpiegów - szkodników nałapali-śmy w tym czasie, to tyle dziur na tej drodze tej nigdy nie było, A TO JEST NAJWAŻNIEJSZE!
A ci szpiedzy, to być może akurat od liczenia dziur i kałuż na tej drodze byli, no toście i dali pole do PO-PISu!
Tak to działa to nasze ABW /Aby Było Wrednie/.
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 30.05.2024; 14:16 Młodzi z Tej Ziemi - musicie wiedzieć, ze kiedyś, za PRL-u /to stara nazwa naszej Ojczyzny; Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej/, to tych parę dziur na początku - w ramach tzw. Czynu Społecznego od razu się zasypywało, by lud zadowolony z wycieczki rowerowej czy pieszej był.
Dziś, we w tym lepszym jakoby ustroju według różnych Cyckiewiczów - lud zadowolony nie jest, a tylko władze jego, he he - co za ironia losu - przez ten lud wybierane, taka zaćma jakaś, bo wcale przez niego Z TYCH ZANIEDBAŃ NIEROZLICZANA i taka jest różnica pomiędzy niebem a piekłem.
"Polska, to dziwna kraj", jak mawiał był kabarecista.
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 30.05.2024; 14:30 No, a te wykopy z obydwu stron torów kolejowych na leśnej Żorskiej, też pod Tychami, co przerywają wspaniałą drogę leśną tak dla turystów, jak i straży pożarnej, a także wojsku, że nawet map nie zdążyli zapewne jeszcze poprawić, nanosząc te zmiany - dalej licząc na to, że ona bezproblemowo przejezdna - po to chyba, by Polakom żyło się gorzej, a nie lepiej, jak za Gierka, bo wojna hybrydowa trwać musi, lecz jej sprawców to dla zmyłki szukać trzeba nie wśród swoich, a obcych, najlepiej wiadomo gdzie.
Z cyklu:
ABW - ABy Wadza.
|
|
Niedaleko Postów: 25555
|
Data: 01.06.2024; 06:20 A wracając do języka - trzonem śląskiej mowy jest język polski, a potem czeski i niemiecki.
Tak jak Łączan jest też jakiś inny; kiedyś gadało się tam : z make, z z sere itd. Ale ludzie tak samo fajni i tacy sobie, jak wszędzie.
Siemianowiczanie również mają swoje wis /wiesz/ i tym podobne, tak jak wiele jeszcze innych miejscowości różni się bardzo lub nieco od gwary śląskiej i co z tym zrobić?
Cieszyć się z tego co mamy tu na Śląsku, ze nikt nam nigdzie nie zabrania nią się posługiwać, nawet w urzędzie! A nie wydziwiać i otwierać tę puszkę Pandory z wężami - BĄDŹMY MĄDRZEJSI OD INNYCH!
Czy nie widzisz, ośle... pardon - pośle /ach te literówki!/ co się dzieje u innych, co też odseparować od macierzy kulturowej zechcieli, ilu ich tam straciło i nadal traci życie?
A po tym życiu i tak urodzą się tam, z kim się związali namiętnościami: nienawiścią, czasem miłością lub w jednym i drugim miejscu, bowiem skopiować duszę każdego z nas i umieścić ją tam czy siam, dla Boga to pikuś.
Tak, że, he he... - Pan Prezydent Bidemn ma jak w banku bycie za niedługo Rosjaninem, a może już nim jest, bo CZAS u Boga nie odgrywa roli...
Z cyklu: Szok NA CAŁY ROK: niewiedza szkodzi.
|